Strongman Kralupy 2014

- reportáž a fotogalerie

13. 06. 2014
Ronnie.cz > Powerlifting > Strongman
V neděli 8. června se v Kralupech nad Vltavou v rámci Dnů Kralup uskutečnildruhý ročník soutěže strongmanů. Jednalo se o amatérské klání, které však nebylo součástí Českého poháru strongmanů. Startovní pole tvořilo 49 soutěžících, kteří byli rozděleni do 4 kategorií. V dopolední části startovali příchozí a strongwoman, odpoledne se představily kategorie strongman do 105 kg a strongman nad 105 kg. Disciplíny pro kategorii příchozích nebyly tak náročné, čehož využila početná skupinka závodníků, která jinak soutěže tohoto typu neobjíždí. Někteří si dokonce disciplíny vyzkoušeli v Kralupech vůbec poprvé. To v kategorii strongman už byli ostřílenější borci. Pár jedinců dokonce absolvovaloOstrovského strongmana, který se konal den předem. Na regulérnost závodu dohlíželi rozhodčí Zdeněk Chuchel a Mari Zvrtek. Druhý jmenovaný stihl i v odpolední části soutěže závodit.

Overhead Medley (tlaková kombinace - axel, kláda, jednoručka)

V první disciplíně prověřovali závodníci své schopnosti v tlakové kombinaci v pořadí axel - kláda - jednoručka (pravá i levá ruka). Limit na celou kombinaci byla jedna minuta. Většina borců to však stihla i v kratším čase. I když na někoho byla nastavená váha příliš, hlavně pro ty, kteří disciplínu viděli poprvé. Ti měli problémy zejména s kládou. V kategorii strongman do 105 kg neměl konkurenci Martin Sůva, v těžší kategorii nad 105 kg zvítězil známý bench-pressový specialista Petr Toman. V příchozích zvítězil další trojbojař Vít Umlauf. Mezi ženami dominovala Eva Horňáková.
  • Strongwoman - (osa - 35 kg, kláda - 35 kg, jednoručka - 20 kg)
  • Příchozí - (axel - 60 kg, kláda - 65 kg, jednoručka - 30 kg)
  • Strongman - (axel - 90 kg, kláda - 90 kg, jednoručka - 40 kg)

Truck Pull (tahání automobilu - 20 m)

Druhá disciplína byla pro pořadatele náročná v tom, že musela mít k dispozici tři vozy. Ženy tahaly auto Radia Relax, které mělo i s posádkou cca 2 tuny. Příchozí měli o něco těžší povoz. Čekal na ně Mercedes Sprinter, který vážil i s naloženým zbožím 4,5 tuny. Nejtěžší zátěž měly pochopitelně obě kategorie strongman. Tito závodníci se museli poprat se sedmitunovým kamionem. Limit na zvládnutí dvacetimetrového úseku byla jedna minuta. Na nejvyšší mety dosáhli v této disciplíně Eva Horňáková (strongwoman), Radek Rymel (příchozí), Martin Sůva (strongman do 105 kg) a Jaroslav Kopecký (strongman nad 105 kg).

Farmers Walk (farmářská chůze - 40 m)

I třetí disciplína měla svůj jednominutový limit. Pro některé byla čtyřicetimetrová dráha až moc dlouhá a celou ji ani neušli. Jiní ji však proběhli velmi rychle. Ženy měly kufry o váze 35 kg. Zde opět dominovala Eva Horňáková, Příchozí se prošli s 85 kilogramy. Zde byl nejrychlejším závodníkem Jiří Vrána. Na kategorie strongman čekaly kufry o hmotnosti 110 kilogramů. Ve "stopětce" zvítězil opět Martin Sůva, v těžší kategorii nad 105 kg nenašel přemožitele Radek Rosa.

Tyre Flip (převracení pneumatiky)

Kategorie příchozí (pneumatika - 200 kg) a strongwoman (pneumatika - 100 kg) převracely pneumatiku v jedné minutě na počet opakování. Zde opět zvítězila Eva Horňáková a v příchozích Tomáš Prášek. Kategorie strongman měla pravidla odlišná, protože jim stačilo udělat pět otoček se 300kilovou pneumatikou v co nejrychlejším čase. Pouze v této disciplíně našel Martin Sůva přemožitele. V kategorii strongman do 105 kg ho porazil Jiří Marek, těžší kategorii nad 105 kg ovládl Jaroslav Kopecký.

Loading Race (vykládací závod)

Poslední disciplínou celého klání byl vykládací závod. Ve strongmanech do 105 kg a nad 105 kg proběhla po pneumatice eliminace. Do finálního vykládacího závodu postoupilo pět nejlepších borců z obou kategorií. Soutěžící kategorií příchozí a strongwoman v dopolední části závodu eliminací neprošli, a tudíž do finále nastoupili všichni zúčastnění. V příchozích zopakoval své vítězství z pneumatiky Tomáš Prášek, který vyložil pytle s pískem a kovadlinu ze všech nejrychleji. Ve strongwoman kralovala stejně jako v ostatních disciplínách Eva Horňáková. Ve strongmanech do 105 kg zvítězil Martin Sůva, v těžší kategorii zvítězil Radek Rosa.
  • Strongwoman - (pytel písku - 30 kg, pytel písku - 50 kg, kovadlina - 50 kg)
  • Příchozí - (kovadlina - 50 kg, pytel písku - 50 kg, pytel písku - 70 kg, koule - 80 kg)
  • Strongman - (pytel písku - 90 kg, sud - 100 kg, koule - 115 kg)
V celkovém pořadí v kategorii strongwoman zvítězila jednoznačně Eva Horňáková. Závodnice z Českých Budějovic nenašla konkurentku v žádné z pěti disciplín. Druhá skončila Kateřina Batelková a třetí Lucie Chytrá. Mezi příchozími byl boj o nejvyšší příčky mnohem zajímavější. Třetí Tomáš Prášek měl stejně bodů jako čtvrtý Radek Rymel. Prvně jmenovaný měl větší počet vítězství, proto náležela bronzová příčka právě jemu. O pouhé dva body více získal stříbrný František Peleška ze Sušice. Vítězství pro sebe urval žatecký Jiří Vrána. Zajímavostí bylo, že vítěz kategorie kraloval pouze jedné disciplíně. Martin Sůva z Prahy zvítězil v kategorii strongman do 105 kg ve čtyřech disciplínách. Pochopitelně byl i celkovým vítězem, ovšem bodově mu sekundoval sušický Jiří Marek. Větší bodovou ztrátu měl třetí Josef Makovský a čtvrtý Petr Marek. Strongmany nad 105 kg ovládl Radek Rosa z Batňovic. O čtyři body méně měl druhý Jaroslav Kopecký z Prahy. O něco větší bodovou ztrátu na první dva zaznamenal třetí Mari Zvrtek.
Pořadatel celého nedělního klání Zdeněk Tuháček děkuje za účast všem závodníkům a také sponzorům, kterými byli město Kralupy, Big Shock - Al-Namura, All Nutrition - sportovní výživa, Radio Relax a Dan Adam, Jiří Valtera - designové studio, Jiří Vejražka - výroba oblečení a doplňků, Radek Hyský, Orange Gym & Kamil Janda, Adam Hájek - Haad Company, Ondřej Slapnička - Barakuda bar, Marek Zelenka - Maxicom - poskytovatel internetu a TV, František Kyllar - kontejnery, pracovní plošiny a zemní práce, Jiří Kotmel - Hrako - dřevěné hračky, Ibex service, s. r. o., pořadatelské služby, Miroslav Lněníček - Kavárna Espresso Longberry, Václav Holý - řeznictví a uzenářství, Miroslav Dušek, Jakub Lamač - Kovošrot Slaný, Miloš Sedlák - stavební práce, Jaromír Šruc - Fitness Norma Žatec, Eagle Fitness - Praha, Honza Vojtěchovský, František Kyllar - autodoprava a plošiny.